Květen ve znamení Alternativní scény

Publikoval admin v

Jaro je konečně tady! Vše kolem kvete, my už plánujeme letní festivaly a výlety. Ale než se rozprchneme ještě nás čeká pár skvělých akcí. Může se zdát, že v květnu trochu zvolníme, ale nenechte se zmýlit! Alternativní scéna XII. se blíží a tak je potřeba šetřit síly. Čekání na scénu si zpestříme další Bass Occupation 3.0 a Férová snídaně 2023 v Orlové.


Bass Occupation 3.0

V pátek 12.května 2023 se prostory kluby rozduní taneční muzikou. A přijedou zahrát samá velká jména! Stálice orlovských elektro parties, Knipera, Warpa a Quatexe netřeba již blíže představovat. Krom nich však přijedou také Pixie či Dry – Rot.

DJ Pixie patří mezi legendy české drum&bassové scény, vinyly poprvé roztočil před začátkem milénia. V roce 2001 jako zakladatel pražského soundsystému T2B a člen skupiny Let It Roll pohotově přidává k oblíbenému technu zlomené beaty. Z počátku neznámé uskupení se brzy stává zásadním hybatelem hudebního hnutí. Pixie jako hbitý surfař naskakuje na rostoucí vlnu, pečlivě brousí svůj styl a získává pevnou pozici coby DJ typický přesnými, rychlými a nápaditými hudebními mixy, které sklízí zasloužený respekt nejen u fanoušků, ale i u ostatních mistrů řemesla.
Z Pixieho vystoupení srší nekonečná energie: sety se vyznačují spádem, soudržností a jsou přehlídkou všeho, co žánr nabízí. Nápaditost, široký přehled, kompoziční myšlení a cit pro práci s publikem představují nejvýraznější charakteristiky tohoto performera. Přirozeně se jen těžko nechává svázat hranicemi jednoho subžánru a jeho doménou se tak v posledních letech znovu stává i techno/minimal techno. Kořeny, z nichž Pixie vyšel, tak opět tvoří nedílný prostor jeho rozsáhlého hudebního světa.

Dry_Rot byl do tajů drumandbassu byl zasvěcen kolem roku 2001 Lamatem z úspěšného českého projektu Morebeat. Zlomovým se stal pro něj rok 2005, kdy si z USA přivezl kompletní dj techniku a dal se dohromady s Afghanem, kterým byl infiltrován do Eastcoast bandy. Po Afghanově odstěhování do Prahy se spolu se Shulcem snažil držet drumandbass v třinecké kotlině při životě, např. pořádáním klubovek Step Inside, punkovek ve všemožných prostorách a také patřil k realizačnímu týmu open-air festivalu 3necké KiloWatty. Společně s MoreBeat tvořil Motion Control tým, který dovezl do jablunkovského Rokáče (Southocku) taková jména jako Dieselboy, Corrupt Souls, BSE, Gein, C4C, Jade, atd. Pomáhal Imo-tepovi s pořádáním funky brejkových Veczirků v těšínské Dziuple, kde mimo jiné zahrála českokanadská breaková legenda Dj Czech a spolu se Spamem spoluorganizoval ostravské multižánrové parties Deathmatch a Kontakt. Podílel se i na česko-polském audiovizuálním projektu Podaj Kabel. Dry-rot spolupracoval také s rapperem Darcem, což vyústilo v jejich společnou skladbu Život. Od jara 2010 je členem legendární DvoikyTroiky. Rok 2011 zdá se býti pro Dry-rota zlomovým; hned v lednu mu na Dylanově legendárním labelu Freak Recordings vychází techstepová pecka Near Death Experience. V únoru mu vychází neurofunková spolupráce se Spamem (a vlastně jeho první upsaný song vůbec) názvu Scream na dalším americkém labelu Abducted Records jako součást Neuro Surgery LP. Později se zúčastňuje remixové soutěže Sickbrain records, kterou svou techy verzí rozbíječky Malaxor od Kriotek vyhrává. Upisuje se i na labelu Infectech recordings, kde mu vychází těžkotonážní věc In the End. Po narození dcery v roce 2012 si dává voraz, aby začátkem roku 2014 vydal u Blast Furnace recordings děsivé Sodomy EP se songy Mindfuck a Sodomy. Své fanoušky pravidelně uspokojuje svými mixy nebo audiozáznamy z akcí. V době covidu a karantény streamuje s kámoši audiovideo dj punk na platformě Youtube ze své domovské Tyry („Tyra(n) virusCAST live“). Dejte si naživo jeho porci našlapaného drumandbassu prokládaného četnými mashupy, dubplaty a hardcore motivy!


Férová snídaně 2023 v Orlové a KineDok dokument Všechno dobře dopadne

V sobotu 13.května 2023 se v Orlové uskuteční další komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Orlová se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřili svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno, často pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách a musí čelit dopadům klimatické změny. Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.
Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci a účastnice si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být fairtradový čaj, káva či džus, domácí koláč nebo bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako je zelenina či ovoce od místního farmáře či farmářky.
Akce se koná v Česku již po dvanácté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Orlové proběhne od 10:00 hodin před klubem Futra (v případě deště uvnitř klubu Futra).
Po snídaňovém pikniku se bude v prostorách klubu Futra promítat další dokumentární snímek v rámci projektu KineDok. Tentokráte se bude jednat o český snímek s názvem Všechno dobře dopadne. Dokument přibližuje prostřednictvím poetické eseje fascinující svět včelích úlů a dokumentuje včelaře.
Na Férovou snídani i následné promítání je vstup zdarma.


Alternativní scéna XII.

Letošní Alternativní scéna bude rozdělena na dvě stage, které se budou vzájemně doplňovat. Nebude chybět ani diskuze, výstava a pod schody tentokrát bude dětský koutek.

EXPERIMENTÁLNÍ STAGE:

♪♪♪ SÄKKIKANGAS + VJ JV

⇨ Setkání a komunikace zvuku a analogově generované projekce

♪♪♪ SKOVKA

⇨ Audio-vizuální pohybová performance hravého hluku

♪♪♪ PLOCHY

⇨ Katka a Hubert a jejich ambientní Plochy

VEČERNÍ STAGE

♪♪♪ POST HUDBA

⇨ Tváře spojené s projekty jako Zvíře jménem podzim nebo Děti mezi reprákama a jejich existenciální elektro pop, ale co chceš od 90’s kids, když hoří svět?

♪♪♪ LAUNDERED SYRUP

⇨ Riffy vyškolené všudypřítomnou werkovou rzí. Flanel nevypereš, ale řepa se na tomhle jednoznačně vytřepat dá.

♪♪♪ IMPULSEALER

⇨ Nekompromisní klepačka jedoucí švédskou školu v podání grindcoreových ZZ Top.

♪♪♪ NERVY

⇨ Zašpiněný hutný melodický crustpunk portlandského střihu. Když to má valit, tak to valí, samozřejmostí je nezbytné tahání koček za ocas a celkem 6 d-beat pasáží různé délky na ploše necelých 23 minut.

♪♪♪ THE OWLS

⇨ Lokální vysoce aktivní trojčlenka servírující vyváženou porci drone ambientu, bahna a black metalu s dozvuky, takže můžeme s klidem doplnit i „post“ cokoliv.

♪♪♪ KNIPER

⇨ Superhero z futrácké stáje po kapelách rozvíří bubny a rozvibruje basy. From the cradle to the rave!

PŘEDNÁŠKY, DISKUZE, VÝSTAVA

☞ ☞ ☞ KSUSHA SHITIK: KLIMATICKÁ ZMĚNA – PŘÍBĚHY Z HORSKÉHO PÁKISTÁNU

⇨ V posledních letech se Pákistán umisťuje na pátém místě žebříčku zemí nejvíce postižených extrémními podobami počasí způsobenými změnou klimatu, i když země samotná ke klimatické změně nepřispívá. Povídání bude protkáno osudy lidí, jejichž příběhy se podařilo sesbírat během měsíčního výzkumného pobytu v regionu.

☞ VÝSTAVA

☞ ☞ ☞ VERONIKA PETROVÁ: DĚLEJ CO TĚ BAVÍ

⇨ Když tvoříme něco, co nás nebaví, či vnitřně nenaplňuje, tak to postrádá veškerý smysl. Proč tvořit něco, co nám přijde zbytečné ? Proč tvořit něco, co nám jako pozorovatelům přijde nezajímavé ? Proto je důležité tvořit to co sami chceme, co nás bude bavit a vnitřně naplňovat. I když je občas těžké najít svou vlastní cestu či směr, tak i přesto nesmíme přestat zkoušet a tvořit. Protože právě to z nás dělá to čím jsme. Tak dělejte co vás baví. Přesně tak, jak se o to pokouším já.


A co nás čeká v příštích měsících?