Program na únor a březen: deskovky, KineDok a první ročník festivalu Okraj (a mnohem víc)

Publikoval admin v

Druhé kolo deskovek se Sousedy už máme za sebou, ale stále nás toho spousta čeká.

KineDok: téma víry i romského aktivismu

Od února pokračujeme v promítání snímků z projektu KineDok. Promítání, až na výjimky, bude v tomto roce probíhat vždy třetí středu v měsíci, a to od 19:00. Projekce jsou pro návštěvníky zdarma, také bar bude otevřen (nebudeme však nabízet čepované pivo, jen speicály a naši klasiku ve skle; chceme, aby promítání probíhalo v co nejklidnější a nerušivé atmosféře).

Ve středu 21.února 2024 budeme promítat snímek Svaté dilema.

SVATÉ DILEMA (A döntés)
Režie: Márton Vízkelety, Julianna Ugrin
Délka: 81 min
Země: Německo, Maďarsko
Znění: maďarština/italština s českými titulky

Holy Dilemma vypráví příběh maďarského kněze Róberta Pólgara. Robi, jak mu všichni říkají, má ženu a tři děti. Tedy něco, co římskokatolická církev svým kněžím zakazuje. Porušil celibát. Je tedy nucen posledních děvet let žít dvojí život. Svou ženu a děti musí před věřícími ze své farnosti skrývat a vídá je jen několik hodin týdně. Stojí tedy před těžkým rozhodnutím. Zůstane knězem a jeho děti budou dál postrádat otce, nebo přizná to, co dlouhou dobu skrývá a věřící z jeho farnosti tak přijdou o svého „otce“.

V břenu, konkrétně 20. března 2024 budeme promítat český dokumentární snímek Pongo Calling.

PONGO CALLING (2022)
Režie: Tomáš Kratochvíl
Délka: 78 min
Jazyk: čeština

Když se Miloš Zeman veřejně obuje do Romů jakožto nepracující části obyvatelstva, čímž posiluje stereotypy a nevraživost vůči nim, Štefan se rozhodne jednat. Skrze sociální sítě vyzve Romy, aby zveřejňovali fotky ze svých prací a dokázali nejen Zemanovi, ale celé společnosti, že tyto stereotypy je třeba vyvracet, nikoliv posilovat. Z kamioňáka se tak stal aktivistou, jehož cesta vede až na veřejné demonstrace v Bruselu. Režisér Tomáš Kratochvíl si však neklade za cíl zobrazit pouze zrod “lidového hrdiny”, ale také pozadí života jeho rodiny. Ta žije již mnoho let jako plnohodnotná součást britské společnosti. Film tak skládá nejen epitaf Štefanu Pongovi, který v únoru 2022 zemřel, a píli romské komunity, ale také všem lidem, kteří opustili nekomfortní bublinu své domoviny a nebáli se začít lepší život jinde.KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu.

Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.


Bleší trh a večery s elektronickou hudbou

V pátek 23. února jsme si pro vás připravili poslechovku. Výběr Djů a hudby si vzal pod taktovku Knajpa. Hrát začneme od 20:00 a vstup bude zdarma.

V sobotu 24. února otevřeme dveře klubu již v 16:00. Odpoledne začneme blešákem, od 20:00 budeme pokračovat dj setem Tateřiny a kittylindy. Vstup na blešák zdarma, na taneční party 50,-. Po celou dobu bude k dispozici také veganské pohoštění.


Bubenická šou – Slawinski Theorem

Honza AKA Slawinski Theorem o sobě říká následující:

Ahoj! 
Jmenuji se Honza a toto je můj sólový bubenický projekt s názve Slawinski Theorem, se kterým vyrážím na své první samostatné klubové tour.
Moje tvorba oscilující mezi meditativním ambientem a entropickým chaosem v sobě nese prvky elektronických žánrů, geometrických vzorců, kubistické perspektivy a experimentálního rytmického nerdismu. Vše se rozvíjí kolem minimalistické akustické bicí sady prohnané komplexním efektovým řetězcem. Jedním z mých základních tvůrčích pravidel je eliminace jakéhokoliv sample / backtracku a tedy každá zvuková informace vzniká v reálném čase na místě činu.
Pro bližší představu se můžeš podívat na můj web janslawinski.cz, sociální sítě nebo příspěvky zde v této události.
Protože to je moje první sezóna s tímto projektem, vstupné necháme na dobrovolné bázi.
Děkuji Ti za projevený zájem, odkliknutou účast, like, sdílení, cokoliv… a budu moc rád, když se potkáme!
H.

Přijďte si v pátek 1.3.2024 jeho projekt poslechnout. Od 20:00, vstupné dobrovolné.


Okraj #1

První ročník festivalu Okraj se blíží a my už máme konečný line-up. Na co se můžete těšit?

💡 HUDBA 💡

♪♪♪ ANCHORLESS BODIES (HU)
⇨ Melodický hardcore punk z Maďarska šmrncnutý screamem.
⇨ https://anchorlessbodies.bandcamp.com


♪♪♪ ARI & INDI
⇨ Zahloubaná lo-fi pohoda, zhudebněná korespondence mezi Adamem (Gnu, Aran Epochal/Satan, Aranar…) a Indošem (Vincent Vega, Le Christ Hypercubistic, Leto…).
⇨ „Nechci se vydat do světa, nechci se dostat přes hory
dejte mi kamna a střechu: naštípu dříví a oškrábu brambory…“
⇨ https://ariaindi.bandcamp.com


♪♪♪ ŸPERITIFF
⇨ Kobylka s psí hlavou řídící rozpadlou dodávku bez brzd post-industriální krajinou. Ano.
⇨ Synthgaze Avant Punk
⇨ https://yperitiff.bandcamp.com


♪♪♪ INTERPUNKCE x MARNE BATTLE
⇨ Splašení pražští hardcore punx si skočí do klece s uvrčenými ňuňany z Futry. A možná přitom rozdupou nějaké kusy společného splitu.
⇨ https://interpunkce.bandcamp.com
⇨ https://marnepunx.bandcamp.com


♪♪♪ TATEŘINA
⇨ Reggae dub odpolední setík k pročítání tiskovin, pokecu a popíjení kávy.
⇨ https://soundcloud.com/katerina-tkacikova

🔵

💡 DIVADLO A ČTENÍ PRO DĚTI 💡

➲➲➲ JAN DVOŘÁK a JANA MACEČKOVÁ: ŠPIÓNKA MIA
Čeká váš čtení z pohádkové knížky Špiónka Mia: Případ doktora Pichulky. Seznámíte se s Miou, agentkou Tajné psí služby, kterou čeká první velký případ – a rovnou pátrání po jednom z nejnebezpečnějších padouchů zvířecí říše, doktoru Pichulkovi. Ale nebojte se, Mia má všechno pevně v tlapkách.


💡 AUTORSKÉ ČTENÍ 💡

➲➲➲ JAKUB URBANEC
„Autor poezie, textů pro kapely a slamů v češtině i angličtině. Do jeho stylu se propisuje studium filosofie, kulturní antropologie a sociální práce. Věnuje pozornost sociální (ne)spravedlnosti, klimatickému rozvratu i “(ne)smyslu bytí“. Zdroje z(ne)klidnění nachází v buddhismu, antické filosofii, existencialismu, hlubinné psychologii i ekologii. Biocentrickou etiku reflektuje ve tvorbě i osobním životě. Váží si básníků D. Rúmího, R. Thákura a Ch. Džibrána. Občasně vystupuje na slam poetry pod nickem „Biocentric“. Byl a je aktivní v různých hc/crust/doom/grind kapelách.“
http://www.drevenacikada.cz/index.php…

🔵

💡 PREZENTACE KNIHY 💡

➲➲➲ TOMÁŠ STANĚK: PRÁZDNINY
„Prázdniny“ zachycují hlavního hrdinu a dva měsíce jeho pomaturitních prázdnin, během nichž se začlení do graffiti scény, stane se součástí party a s ní pak prožívá dobrodružné, formativní i značně vypjaté situace v prostředí nočního centra Prahy. Příběh popisuje euforii ze svobody, pocitu sounáležitosti s kmenem, a adrenalin z tvůrčí trestné činnosti, stejně jako stinné stránky života na hraně – násilí, drogy a morální dilemata, jimž maturant z dobré rodiny čelí v polosvětě pražské „scény“. Letní dobrodružství se tak stává čím dál tím více příběhem vnitřního boje jednotlivce, vztahy se začínají vyostřovat, atmosféra houstne, charakter se láme.

🔵

💡 PŘEDNÁŠKA A DISKUZE 💡

➲➲➲ MIRO MICHELA: ARCHIV ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH SUBKULTUR
Miro Michela se narodil v roce 1978 v Komárnu. Vystudoval historii na bratislavské Univerzitě Komenského a dnes působí na Univerzitě Karlově v Praze. Dlouhodobě se věnuje československé zinařské scéně (které se věnuje např. v knize „Dělej něco!“) a spravuje Archiv českých a slovenských subkultur, který přijede do Futry představit.

🔵

💡 VÝSTAVY 💡

☞ ☞ ☞ DANIEL GOLIAŠ
⇨ Daniel Goliaš, mnohým známý jako Déé X Géé (Dégéčko), je nedílnou součástí aktivistické diy hc/punk scény. Dokumentuje, fotí, natáčí videa a jeho práce můžete znát z plakátů, obalů desek, triček atd. Taky provozuje label Dont Gloat Records, na kterém vydává vymazlené nahrávky. Na Okraji bude mít vystavené své politické grafiky.
⇨ https://www.instagram.com/dee_x_gee


☞ ☞ ☞ KAT NATÁLIE KRUPOVÁ, NIKOLAS VIDRAS – ANTIPHON
⇨ „Touto spoluprací vyjadřujeme, jak vnímáme neverbální vyjadřování emocí a jejich zpracování. Jak vnímáme uměleckou tvorbu, která díky emocím, se kterými je tvořena dokáže vyvolat obratem emoce i samotnému divákovi. Pro nás pro oba je v naší tvorbě důležitá intermediálnost a na základě toho propojujeme nám blízká média v jeden celek.“
⇨ https://www.instagram.com/kxttxrt
⇨ https://www.instagram.com/meet_me_at_the_rave


☞ ☞ ☞ TOMÁŠ STANĚK – PRÁZDNINY
⇨Intermediální instalace v duchu Prázdnin propojuje komiks samotný s jeho zakotvením v realitě a s jeho inspiračními zdroji. Vedle vystavených dvoustránek se tak v prostoru objeví i autentické skicy graffiti, špinavé rukavice a spreje, předvolání k výslechu a fotodokumentace pomalovaných zdí. To vše provází estetika dětského pokojíčku rebelujícího puberťáka, která je základním kamenem příběhu komiksu.⇨Tomáš Staněk (*1994) je absolventem ateliéru ilustrace na FDU LS v Plzni. Od roku 2014 je redaktorem komiksového časopisu XRXMAG, do nějž i pravidelně přispívá. Jeho komiksy či ilustrace se objevily například v Rychlých Šípech a jejich úžasných nových dobrodružstvích a dalších knihách. V roce 2018 vydal vlastním nákladem autorskou komiksovou knihu METRO, která byla jeho bakalářskou prací. Kromě komiksu a ilustrace se věnuje malbě, graffiti, muralismu a rapu.⇨ https://www.instagram.com/tms.stnk1

🔵

💡 BOOKFAIR x ZINEFEST 💡

🕮 ARCHIV ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH SUBKULTUR
⇨ http://ziny.info/

🕮 BROKEN BOOKS
⇨ https://brokenbooks.cz

🕮 BÍLÝ VIGVAM
⇨ https://bilyvigvam.bigcartel.com

🕮 BURYZONE

🕮 CENTRALA
⇨ https://www.centrala.club

🕮 ČESKÁ CIMETOROLOGICKÁ SPOLEČNOST

🕮 HOW CAN LIMOKID KILL YOUR DREAMS
⇨ https://samuelrecords.blogspot.com
⇨ https://amentma.com

🕮 HUMBLING EXPERIENCE

🕮 MAZINERIE
⇨ http://www.mariefiserova.cz

🕮 NEKLID
⇨ https://neklid.org

🕮 NEVÍM
⇨ https://nevim.triocasci.cz

🕮 RISKO
⇨ https://riskoprint.bigcartel.com

🕮 UTOPIA LIBRI
⇨ https://utopia.cz

🕮 V PRACH CEST

🕮 ZINOT

🕮 FUTRÁCKÝ ARCHIV ZINŮ+ další (hlaste se)


Deskovky #3 a Futra kvíz #2

V březnu náš čekají také pravidelné deskovky, tentokrát již s číslem tři. Hrát budeme opět první čtvrtek v měsíci, tedy 7.března 2024, a to od 18:00. Vstupné zdarma. Na březnové setkání budeme mít připravené hry Smallworld, Scythe, Dixit a Queendomino. Zahrajte se vaši oblíbenou hru nebo vyzkoušejte něco nového!

Jarní Futra kvíz se uskuteční 23.března 2023 od 19:45.

Nápověda témat:
✿ jaro
✿ japonská kuchyně
✿ matematika (téma na přání)
✿ fobie
✿ světová nej
✿ bláznivá věda
✿ mystická místa na Zemi
✿ hudba a čísla


Co nás čeká v příštích měsících: