Prosincový program – folk, punk, elektro a obnovené vánoční setkání

Publikoval admin v

Venkovní teploty už klesají pod nulu, v Krkonoších se lyžuje a také v Orlové už jsme se probudili do pocukrovaného rána. Zima je tedy bez debat tady. S prosincem se také blížíme ke konci stávajícího a počátku nového roku. A s každým novým rokem přicházejí nové výzvy nejen pro nás jako jednotlivce, ale také pro nás jako kolektiv, pro klub i naše nízkoprahy. Už teď tudíž uvažujeme, co nového nabídnout, na co se zaměřit, co nám a našim zákazníkům*nicím dává smysl a tak dále.

Od ledna bychom rádi*y pokračovali*y v aktivitách, kterým se již dlouhodobě věnujeme – tedy koncertům, výstavám, diskuzím a projekcím dokumentárních filmů. Ale uvažujeme také o dalších aktivitách – vytvoření filmového klubu, víkendové hraní deskových her, nové díly podcastů,… . V hlavách toho máme hodně, jen to vše dobře promyslet.

Stále přitom platí, že Futra je prostor otevřený všem, kteří mají zájem podílet se na rozvoji kulturního a společenského/komunitního života v Orlové a okolí. Proto se nám ozvěte, pokud máte nápad, chtěli*y byste si u nás zahrát, nemáte, kde zkoušet a chtěli*y byste zkusit mít kapelu, a nebo si odpoledne pravidelně chodit na pár hodin zahrát stolní tenis.

Co nás čeká v prosincovém programu?

V prosinci nás čekají dva koncerty – jeden převážně folkový, druhý punkový s mixem elektronikem. Poslední adventní neděli si pustíme dokumentární snímky od studentů*ek FAMU.

Po covidové pauze se rovněž vrátíme k vánočním barům. A i hned po štědrém večeru si můžete přijít zatrsat na Christmas DNB party.


Folk, punk, elektro

V pátek 9. prosince 2022 do Futry zavítá orlovská kapela Šansonika, ve které vystupuje například s Futrou spjatý Honza Dospiva. Druhou vystupují kapelou bude folkfunková kapela Heblo. Začátek akce je ve 20:00 a vstupné je dobrovolné.


V pátek 16. prosince 2022 k nám zavítá kapela SCALP ze severu Čech. Stálice české diy scény nám přijede představit své nové album. Kapela je na víc na scéně již 15 let, takže bude rozhodně co slavit!

„Od vrcholku Agirî po Şarazûr (a mnohem dál) zní píseň naděje a tanec života, který mění běh dějin.“ Je to punk? Je to HC? Je to disko? Je to zvuk naděje a tance! Druhou vystupující kapelou bude DINYA – další nová kapela ze starých známých tváří. Ostatně – pokud se vám zdá, že slyšíte Gagarin, není se co divit!

Poslední kapelou bude Piava.

Jelikož se v tento den bude slavit nejen vydání nového alba kapely Scalp a její 15leté fungování, ale také narozeniny naší kamarádky Jitky, celý večírek začneme veganskou večeří!


KineDok: čtyři krátké dokumenty studentů*ek FAMU

V neděli 18. listopadu budeme promítat čtyři krátké dokumentární snímky studentů*ek FAMU. Klub bude otevřen od 16:00, promítat se začne v 16:30. Vstupné je jako vždy zdarma. A možná už bude i nějaké to veganské cukroví!

Proč se cítím jako kluk? (2019, r. Kateř Tureček)
Ben je 16 letý trans muž, který svou identitu nemíní pod tlakem společnosti skrývat. Se svými skutečnými pocity utíká do on-line světa a opravdově šťastný se cítí například ve chvíli, kdy se pomocí klíčovací technologie představuje svou možnou budoucnost. Snímek zprostředkovaně zachycuje s jakým (ne)pochopením a (ne)přijetím se setkává ve škole, s vlastní rodinou a celou společností, která ho obklopuje. Skutečnost Benovy identity zasahuje celou rodinu. Intimní portrét skromné rodiny ve svízelné situaci v malé vesnici někde na jihu Vysočiny.

llllllIIIIl (2017, r. Petr Salaba)
Název filmu lze vnímat jako anti-captcha, text, který je snadno strojově čitelný, ale těžko srozumitelný pro člověka. Film se satirickou formou zamýšlí nad problémem autokracie strojů. Dokumentárně zachycené apokalyptické vize inspirované filmem Terminátor se zde promítají do reality protestů proti summitu G20, jejichž katalyzátorem, prostředkem i výsledkem jsou statistické analýzy behaviorálních modelů uskutečňované skrze počítače a telefony.

 O-chlup (2019, r. Josefina Lubojacki)
Proč máme chlupy, k čemu slouží, z čeho se skládají a kdy jsme je přestali mít rádi? Hybridní audiovizuální esej s performativními momenty pohlíží na problematiku ochlupení z různorodých perspektiv. Prvky instruktážního filmu opírající se o fakta a makroskopické detaily jsou prokládány inscenovanými výjevy s velkou mírou stylizace.

Jménem policie se oblékněte! (2021, r. Mikoláš Arsenjev)
Ateliérové cvičení pojaté jako stylizovaná rekonstrukce protestní akce hnutí Extinction Rebellion, která se udála v září 2020 v Zaře v ulici Na Příkopě v Praze, a jež se nečekaně vymkla z rukou. Kombinací hrané akce a autentického svědectví dvacetileté dívky se film snaží přiblížit psychické rozpoložení, které aktivisté v extrémních chvílích „přímých akcí“ zažívají.

KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Mezinárodního visegrádského fondu, Velvyslanectví USA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.

Vánoční Futra

O štědrém večeru bude Futra otevřena od 21:00. Vstup je jako vždy zdarma. Bude hudba, bude pohoda, bude cukroví!

Hned den na to, tedy 25.12.2022 bude probíhat poslední letošní taneční party – hrát k tanci budou Kniper, Huber a hosté.Vstupné: 50,- (a trocha cukroví).


A co nás čeká v příštích měsících?