Supercool duben plný hudby aneb jaro je konečně tady

Publikoval admin v

Ačkoliv venku stále sem tam sněží a skoro každý den se probouzíme do teplot pod nulou, všude kolem se rozprostírají neklamná znamení přicházejícího jara. Lidé mění zimní boty za tenisky a velké teplé kabáty za tenké bundy, vše se zelená a v ulicích se opět rozzářily barevné stromy a keře. A my už se těšíme na to, až budeme moci některé naše akce přenést ven a až zase nastane období letních festivalů. A dobu čekání si zkrátíme další dávkou skvělé muziky a dokumentárních filmů.


Screamo, grunge, hřejivé divnosti a dokument o proměně Bratislavy

Pátek 7.dubna budeme brány Futry otvírat opět o něco dříve. V 17:30 totiž začneme promítáním dokumentárního snímku Čáry. Následně budeme pokračovat koncertem dvou berlínských a jedné ostravské kapely.

Berlínští Colored Moth pokračují v té nejlepší tradici screamo hard core, do kterého míchají syrový mix noise, post-HC a dalších energických a hlučných stylů. Není to ale jen jízda, Colred Moth umí i lehce zvolnit a svou muziku natlakovat i kusem parádní hlukové „špíny“.

Rovněž z Berlína dorazí do Futry Riot Spears. Tohle je skvělý mix grunge, noise rock n rollu a svižně popových melodií i punku v jednom energickém balíčku.

Bez zpěvu, který tady ale vůbec nechybí. Ostravští Tilikum, to je osobitá a nápaditá jízda po všech hlučných kytarových stylech, které si umíš představit. Tohle se skvěle poslouchá i se zavřenýma očima a ty se pak jen necháváš unášet na vlnách nápaditého kytarového pábení, skvělé rytmiky, je to něžné a i rozervaně hlučné a má to sakra originální a svou energii.

Čáry
Režie: Barbora Sliepková
2021, Slovensko, 80 min.

Bratislava, slovenské hlavní město, ve kterém se mísí staré a nové důsledkem masivních výstaveb, ale také domov měnící se před očima svých obyvatel. Poetika každodennosti a portréty zdejších občanů představují společenskokritickou výpověď o současných proměnách tohoto města. Osamělá Blanka sleduje proměny z balkonu svého bytu. Skladatel Danko se vyrovnává s rychlými změnami svého ,,Města na Měsíci” a snaží se zachytit jeho rytmus. Matúš se chce stát místním starostou. Realitní agent Michal seznamuje klienty s možností spokojeného života v bratislavských bytech a dva dělníci kreslí čáry městem a s lahví piva uvažují o životě. Černobílý dokument vykresluje obrazovými kompozicemi bratislavskou atmosféru, kterou doprovází symfonie okolního městského ruchu.

KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Mezinárodního visegrádského fondu, Velvyslanectví USA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.


FRANZIE nakonec ve Futře bude ❤! A s nimi Panenské plameny (a zase jeden dokument)

Franzie u nás ještě nahráli, za to Panenské plameny jste měli možnost vidět minulý rok. A že to stálo za to! A v sobotu 22. dubna 2023 si to zopakujeme. Dveře klubu se opět otevřou o něco dříve, protože od 17:30 začne promítání dokumentárního snímku Divy.

Kroměřížsko-brněnští Franzie personálně částečně navazují na svého času hodně zajímavou kapelu Superego Kid. V roce 2021 vydávají debut Prvoroj u brněnského labelu Indies Scope, kterým hned dokázali zaujmout. Zlehka a s nadhledem mixují vlivy post-rocku, noise, psychedelie i odkazů na starý dobrý brněnský alternativní experimentální zvuk. Je to melancholické i bouřlivě hlučné a nebojí se neobvyklých aranží. Nad tím vším se klene osobitý zpěv Veroniky Stříbrné. Pro fanoušky osobité kytarové hudby s přesahy takřka povinnost.

Ano, kytarová muzika se pořád dá hrát nově, s energií a s parádními aranžemi. Kopřivnické Panenské plameny tvoří borci s dlouholetými zkušenostmi v mnoha zásadních kapelách moravskoslezské scény. Zaujali už debutem Poníčky (2018), plné osobitých a energických skladeb, kytarovka a alternativa s přesahy. V roce 2022 pak vychází parádní následovník Herostratus. Do sestavy přibyla basa, sound je vzdušnější, album je doslova nabité energickými a chytlavými hity a to vše čekej i živě.

DIVY
Režie: Kőrösi Máté
Délka: 85 min
Rok: 2021

Mladý režisér Máté, který hledá námět pro svůj absolventský film, narazí na zvláštní střední školu, kde dostanou nevyhovující teenageři poslední šanci dokončit studium. Zde se setkává se školními divami Szani, Tinou a Emese. Rozhodne se zdokumentovat jejich příběhy, ale sblížení s trojicí dvacetiletých dívek přináší řadu nečekaných potíží. A čím více se o nich dozvídá, tím více začíná pochybovat o svých nejzákladnějších předpokladech. Jsou životy dívek opravdu tak jednoduché, jak se zdají? Co skrývají za svými dokonalými tvářemi? Jak se Divy otevírají před kamerou, ochranná vrstva, kterou jim dodává make-up, se pomalu začíná odlupovat. A jak poznávají a sdílejí své sny a obavy, dochází k postupné proměně – nejen u Divas, ale i u Mátého.


Jazz-metal a hravost

Italští Strontzo jsou lahůdkou pro všechny, kdo v muzice ocení nečekané změny, hravost, jazzovou svobodomyslnost, experiment i improvizaci. Kytarový free-jazz v jejich podání není tak zběsilý, jak býváme u této scény zvyklí. Italové přemýšlejí, skládají lehce nervní i zábavné kamínky, umí hodit i zvukový vtípek, výsledkem je hudební mozaika plná překvapivých momentů.


A co nás čeká v příštích měsících?