KineDok – Bílá na bílé

Publikoval admin v

Datum konání

3. 12. 2023    
4:30 pm - 7:00 pm
BÍLÁ NA BÍLÉ (Biela na bielej)
Režie: Viera Čákanyová
2020, 74 min
vstup zdarma

Video deník složený ze záběrů podmanivé krajiny Antarktidy, propletený rozhovory s umělou inteligencí, pomáhá při zamyšlení se nad lidskou existencí.
Dokumentární film Bílá na bílé zachycuje pomocí video deníků zážitky filmařky v prostředí Antarktidy během natáčení jejího filmu FREM. Pozorování krajiny, kde každý úkon je pro člověka několikrát náročnější, než za normálních okolností, vzbuzuje respekt před její majestátností. Film je meditativním počinem, kde se rozpravy autorky s umělou inteligencí a krajina spojují do koláže vjemů a myšlenek, přičemž lidský svět se ocitá na okraji. Záběry na Antarktidu, zvířata a málo lidí se spojují s autorčinými vyslovenými úvahami, jindy jsou propletené jen zvuky okolí nebo občasnými záběry z Číny. I když zde život plyne podle vlastních pravidel, vlastním rytmem, pozorování tohoto místa nás nutí si uvědomit, jak se i sem podepsalo lidské počínání.
KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.
Kategorie: