KineDok – Muzeum revoluce

Publikoval admin v

Datum konání

24. 9. 2023    
4:30 pm - 7:00 pm
Muzeum revoluce (Muzej revolucije)
Režie: Srđan Keča
2021. 90 min, české titulky
vstup zdarma
Z brutalistní stavby, která měla být chloubou socialismu a výstavkou jugoslávské historie, byla vybudována jen sklepní část. V té našla útočiště dívka Milica a stárnoucí žebračka Mara. Jak jejich životy ovlivní nejen návrat dívčiny matky, ale především rozhodnutí přebudovat stavbu na koncertní síň?
Skrze specifickou komunitu reprezentovanou primárně trojicí ženských postav načrtává režisér Srdan Keča působivou observační metaforu o vykořenění sociálně slabších obyvatel dnešního Bělehradu. Ta částečně stále vyvěrá ze socialistické minulosti reprezentované nikdy nerealizovaným muzeem, ve kterém pak paradoxně našla určitá komunita útočiště. Když pak spolu s Milicou a její matkou Verou opouštíme sklepní interiér a vidíme je protloukat se v bělehradských ulicích, není možné se nezamyslet nad tím, kam se poděla socialistická utopie, jejíž monument protagonistky musely opustit. Dokument pak ve výsledku nepředstavuje kritiku současných srbských autorit, ale spíše portrét lidí, kteří si zvykli na život mimo běžné struktury a nyní žijí ze dne na den, aniž by jejich existenci někdo reflektoval.
KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.

Kategorie: