KineDok – Nepříjemně blízko

Publikoval admin v

Datum konání

10. 12. 2023    
4:30 pm - 7:00 pm
NEPŘÍJEMNĚ BLÍZKO (Apropierea)
Režie: Botond Püsök
2023, 70 min
vstup zdarma

Divadelní herečka Andrea s dcerou Pirko a malým synem žijí poklidný život v rumunské vesnici. Jejich pospolité žití ale skrývá veliké trauma. To se zhmotňuje návratem Andreina bývalého přítele, který Pirko zneužíval. Z vězení se vrací do domovské vesnice rodiny, které tolik ublížil.
Tento návrat dává do pohybu koloběh sousedských pomluv a spekulací – kdo skutečně nese vinu za to, co se v rodině stalo? Dokumentární film z těsné blízkosti sleduje rodinu, která se ocitne ve vězení vlastního domova. Andrea dělá vše pro to, aby její děti dál žily normální život, skrze detailní snímání kamery, uzavření příběhu v jednom domě a kreativní využití zvukové složky lze cítit stoupající napětí mezi ní a zbytkem vesnice. Až fyzické zachycení toxické atmosféry na rumunské periferii přináší debutující režisér Botond Püsök skrze šeptající hlasy, které reprezentují sousedské pomluvy, a vytváří až klaustrofobní dokumentární horor plný nečekané symboliky, intimity a nenápadné síly, kterou filmu propůjčují jeho protagonistky.
KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.
Kategorie: