KineDok – Zkrocená zahrada + povídání o Gruzii s Markem Hrdinou

Publikoval admin v

Datum konání

25. 9. 2022    
6:00 pm - 10:00 pm

Event Type

🟡 Zkrocená zahrada
Městské a vesnické stromy, které bývalý gruzínský premiér vykupuje a stěhuje přes celou zemi do své zahrady, představují pro obyčejné venkovany společnou historii i formativní předměty identit daného místa. Sdílené emotivní propojení s těmito kulturně hodnotnými rostlinami ale při zapojení machinace peněz a vyjednávání probouzí dlouho nevyřčený politický nesouhlas. Dokument záměrně vynechává některé podstatné informace, spoléhá na archetypální figury a situace a předkládá tak příběh mýtu o splnění velkého snu na pozadí dramatu každodenního života obyčejných lidí. Unikátní pozorovací smysl režisérky Salome Jashi na sebe bere podobu poetické vizuálního stylu, který hypnotizuje diváckou percepci vnímání záběry na technologicky náročný proces rozplétání sítě kořenů a logisticky nepředstavitelné stěhování těchto opulentních obrů.

Původní název: მოთვინიერება
Režie: Salomé Jashi
Délka: 87 minut
Rok: 2021
Země: Gruzie
Dokument bude promítán v původním znění s českými titulky.

🟡 Po promítání bude následovat povídání s Markem Hrdinou.
Marek Hrdina strávil od roku 2012 v Gruzii při pěti cestách více než 4 měsíce. Procestoval zemi křížem krážem, navštívil řadu místních měst, pamětihodností, letovisek u moře a prošel mnohé známé i méně známé treky v horách Velkého Kavkazu. V přednášce se vám pokusí tuto zemi přiblížit a ukázat vám, proč je to jeho vůbec nejoblibenější destinace, která v sobě skrývá nádhernou a doposud stále divokou přírodu a vřelé, život si užívající lidi.
Vstup zdarma.

KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Mezinárodního visegrádského fondu, Velvyslanectví USA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.

Kategorie: