Satu (Matava Art Collective, social-researcher)

Publikoval admin v

Matava Art Collective

1. Mohla by si nám ve stručnosti popsat, jaká je koronavirová situace ve tvé zemi/městě?

Ahoj, ahoj! Jmenuji se Satu a jsem z Finska. Futru jsem navštívila mnohokrát a aktuálně jsem součástí výstavy kolektivu Matava Art „Cesta/Journey“ (pozn. Výstava měla být v klubu od října, zatím se však přesouvá na neurčito, výtěžek z prodeje obrazů jde Lékařům bez hranic ). Žiji na severu Finska ve městě Oulu. Aktuálně zde máme jen pár omezení. Bary musí zavírat o několik hodin dříve a je doporučováno používat masky ve veřejné dopravě a na místech, kde není možné dodržovat sociální distanc. Situace se mírně liší město od města a může kdykoliv změnit. Uvidíme.

Dříve v tomto roce platily po celé zemi tvrdší omezení. Školy a většina veřejných prostor jako knihovny byly uzavřeny a bylo zakázáno shromažďování více jak 10 lidí. Rovněž hlavní město Helsinky bylo po určitou dobu zcela uzavřeno.

2. Jak se změnila možnost realizovat tvé projekty?

Většina akcí a koncertů je v době korony zrušena či nějakým způsobem omezena, což je pro každého, kdo pracuje v tvůrčí oblasti, velmi obtížné. Já osobně dělám umělecké projekty sama či v malých skupinkách, takže mohu pokračovat vcelku normálně, jen některé workshopy byly zrušeny.

3. Co ti pomáhá při zvládání téhle situace?

To, že nemohu být tak často v kontaktu s dalšími lidmi a čelím velké nejistotě si vybírá svou daň, takže se snažím chodit na pravidelné procházky s přáteli. Také jsem během čekání na léto začala předpěstovávat jídlo. Mnoho mých rostlin však umřelo kvůli nedostatku světla, ale stejně jsem nakonec byla schopna si z nich uvařit zeleninovou polévku. Také jsem v přírodě sbírala nerosty a učila se na ně malovat. Cítím, mě že dlouhé a temné zimy připravily na „izolační část“ korony. Pro tuto část světa je charakteristický určitý přirozený cyklus, jehož součástí je po část roku samota, alespoň pro mě to platí. Ale když toto říkám, tak si zároveň uvědomuju, jaké mám štěstí, že žiji ve městě, které nebylo tak zle zasaženo, a také že žiji v zemi s existujícím systémem sociálního zabezpečení, což mnoho zemí nemá. Také jsme měla možnost trávit po celou dobu čas v přírodě, což je zásadní proto, abych se jakž takž udržela v duševní pohodě a byla kreativní.

4. Našla jsi nějaké zajímavé projekty, které bys čtenářům doporučila?

Bylo skvělé, že spousta lidí stále nacházela dostatek energie k organizování koncertů a všech možných dalších věcí v online prostoru! Bylo zajímavé sledovat „Mass Isolation Project“ na Instagramu

(https://www.instagram.com/explore/tags/massisolationproject/), což byla sbírka obrázků z každodenního života během izolace z různých částí světa. Myslím, že se z těch obrázků chystá výstava.

https://www.instagram.com/matavaart/


1 komentář

Zářijový program je již hotový! – Futra z. s. · 31. 8. 2021 v 11:07 am

[…] Členkou kolektivu je například Satu, s kterou jsme již dříve dělali rozhovor (Satu (Matava Art Collective, social-researcher) – Futra z. s.). […]

Komentáře nejsou povoleny.